Yazılımcılar İçin Bilgisayar Önerileri

Yazılım ve render işlemi yapmak için güçlü bir bilgisayara sahip olmamız gerektiğini biliyorsunuz. Fakat fiyatı yüksek olan bilgisayarlar güçlü müdür? Hangi markayı tercih etmeliyiz? Yazılımcılar için önemli olan donanımlar nedir? Sorularının cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Bilgisayar seçimi hangi platforma yönelmek istediğinize bağlı. IOS ve Android platformlarına göre de bilgisayar seçimine dikkat etmelisiniz. Örneğin iOS işletim sistemi için bir uygulama geliştirecekseniz, Swift dilini kullanmanız gerekiyor ve bu dili Apple cihazları destekliyor. Macbook ürünlerini tercih etmeniz size daha kolaylık sağlar. Macbook Air ise yazılım üretmek için idealdir.

Android işletim sisteminde uygulama geliştirmek, uygun bilgisayar bulmak adına çok daha kolay. Herhangi bir bilgisayardaki tarayıcıdan yeni sekme açarak Android programlamaya başlayabilirsiniz. Web programlama da olan bilgisayar ihtiyacı da bundan çok farklı değil.

Eğer oyun geliştirecekseniz ortalama üstü bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Bunun içinde Macbook veya detaylı şekilde toplanmış Windows’lu bir kasa. Oyun geliştirmek için 6000 ile 7000 TL civarında bir bilgisayar sizin için yeterli olacaktır.Marka tercihleri kişiden kişiye değişeceğinden dolayı ürünleri marka ve isim olarak vermeyeceğiz fakat donanımlarda neye ihtiyacınız olduğunu da makalemizden öğrenebilirsiniz.

Yazılım üretilecek bir bilgisayarda en önemli şey işlemcidir. Yazılım işlemi bittikten sonra onu daha kısa zamanda renderlamanız için güçlü bir işlemciye ihtiyacınız var. İşlemci olarak AMD Ryzen’leri öneriyoruz çünkü AMD render konularında İntel’den daha performanslı.

Kod yazarken kullanılan programlar inanılmaz derecede ram kullabıyor. Donmaların sizi sinirlendirmesine izin vermemek için ram’i en düşük 16 GB olacak şekilde satın almalısınız.

Bilgisayarınızın depolaması için SSD öneriyoruz. Hiçbir yazılımcı çalışmasının aktarılmasını saatlerce beklemek istemez. Sorun yaşamamanız için en düşük 250 GB öneriyoruz.

Ekran kartı seçiminiz tamamen amacınıza bağlı. Eğer oyun geliştirecekseniz, mutlaka iyi bir ekran kartına ihtiyacınız var. AMD markası için en düşük seviye olarak RX 570’i, Nvidia markası için ise en düşük seviye olarak GTX 1650 (Super) öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir