Sokağa Çıkma Kısıtlaması Gevşetiliyor

Birkaç gündür uzmanlar ve gazeteciler 65 yaş üstü kişilerin artık belirli bir süre de olsa dışarı çıkmaları gerektiğini söylüyor. Sokağa çıkma yasağının gevşetilmesinin ayrıntıları neler? Kimler dışarı çıkacak? Zaman aralığı ne? Bu makalede bu ve bunlar gibi soruların cevaplarını öğrenmiş olacaksınız.

Uzmanlar 65 yaş üstü vatandaşların artık sokağa belirli bir süre için çıkması gerektiğini söylüyor. 65 yaş üstü vatandaşlara ilk yasak 21 Mart’ta gelmişti. O tarihten beri birçok insan yasaklara uyarak dışarı çıkmıyor.

Bazı ülkeler yaşlı insanlara günde 3 saat sokağa çıkma hakkı tanıyor birkaç gündür ortaya atılan görüşlerde de bu uygulamanın ülkemizde uygulanması gerektiği yönünde. Uzmanlar yaşlıların hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı kalabilmesi için bu uygulamanın getirilmesini öneriyor.

21 Mart’tan beri dışarı çıkamayan insan sayısı 7,5 milyon. 65 Yaş üstü olan vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı şu anlık devam ediyor. Fakat bilim kurulu toplantılarından sonra 65 yaş üstüne, sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonları 3 saatliğine izin verilebilir. 65 yaş üstü vatandaşlar, maske takarak ve sosyal mesafe kuralına uyarak yürüyüş yapabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir