Kimler Chromebook Almalı?

Google’ın işletim sistemi Android’i herkes biliyor fakat Chromebook dizüstü bilgisayarlarda kullanılan Chrome OS işletim sistemini hâlâ birçok kişi bilmiyor. Chrome OS’un özellikleri neler? Chromebook’ları kimler almalı? Bu işletim sistemi neyi hedefliyor? Chromebook’ların özellikleri neler? Bu ve bunlar gibi soruların cevaplarını bu makaleden öğrenebileceksiniz.

Eğer zamanınızın çoğunu internet siteleriyle ve uygulamalarla geçiriyorsanız, Chromebook tam size göre. Google, Chromebook’ları Play Store içindeki uygulamaların maksimum performanta çalıştırması için tasarladı.

Günümüzde bir bilgisayardan beklentimiz oyun oynanabilmesi veya kurgu-montaj gibi işlemleri yapabilecek performansta olması. Peki Chromebook’lar bunlar için yeterli mi?

Chromebook’ların hiçbir modeli günümüzdeki popüler oyunları (PUBG, Bannerlord, CS: GO) kaldırabilecek durumda değil. Şaşırtıcı gelebilir fakat oyunları açıp, akıcı bir şekilde oynatacak donanıma sahip değiller.

Oyun oynatamıyor olabilirler fakat Macbook gibi render işlerinde başarılı mı? Hayır. Yukarıda okuduğunuz gibi Google, Chromebook’ları internet sitelerinde ve uygulamalarda kullanılması için tasarlamış. Bu makaleyi okurken, bâri yazılımcılar için avantajlı bir özelliği olsun, dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat Chromebook’lara özel hiçbir özellik bulunmuyor.

Chromebook kullanıcısısınız ve internet bağlantınız koptuysa, sizin için bu cihazda yapacak çok şey olmadığı rahatça söyleyebiliriz. Ülkemizde ortalama 3500 TL olan Chromebook ürünleri fiyat segmentine göre oldukça işlevsiz. Sadece internete girmek ve uygulama kullanmak için başka ürünleri de tercih edebilirsiniz. 3500TL’lik bir fiyata sahip herhangi bir dizüstü bilgisayardan daha çok verim alabilirsiniz. Bunun için ürünlerin donanımlarını karşılaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir